czwartek, 30 maja 2013 · delhi, foto, indie, radżastan, rajastan

Północne Indie w obiektywie

Poniższy zbiór zdjęć wykonany został podczas naszego pobytu w północnych Indiach (Delhi, Radżastanie, Agrze i Varanasi). Zwiedziliśmy wiele fortów i kolorowych miast, uczestniczyliśmy w lokalnych festiwalach oraz obserwowaliśmy tamtejszą przyrodę.

Jeden z budynków na terenie Czerwonego Fortu.
Jeden z budynków na terenie Czerwonego Fortu. Czerwony Fort, znajdujący się w Starym Delhi, wybudowany został w latach 1638-1648 przez cesarza Szacha Dżahana, który zasłynął jako twórca Taj Mahal.
Brama Indii
Brama Indii (mierząca 42 metry wysokości) została wybudowana w celu upamiętnienia 90000 żołnierzy indyjskiej armii poległych podczas I Wojny Światowej oraz III Wojny Brytyjsko-Afgańskiej w 1919 roku. Znajduje się w Nowym Delhi.
Grób Mogołskiego cesarza Humayuna
Grób Mogołskiego cesarza Humayuna zbudowany przez jego drugą żonę Haji Begum w połowie XVI wieku.
Sklepienie w grobie cesarza Humayuna.
Sklepienie w grobie cesarza Humayuna.
Pałac miejski w Jaipur
Pałac miejski w Jaipur - nadal zamieszkany przez byłą rodzinę królewską - znajduje się w centrum historycznego różowego miasta.
Jantar Mantar, Jaipur
Jantar Mantar (Jaipur) to obserwatorium astronomiczne, którego budowę zaczęto w 1728. Składa się z wielu budowli o różnych kształtach. Każda z nich stworzona została w konkretnym celu, np. określanie pozycji gwiazd, obliczanie zaćmień Słońca. Przyrząd na zdjęciu służył do obliczania lokalnego czasu i różnych własności ciał niebieskich. Jest nadal używany, szczególnie w czerwcu i lipcu, kiedy służy do przewidywania lokalnych deszczów monsunowych.
Gatore Ki Chhatriyan, Jaipur
Gatore Ki Chhatriyan, Jaipur - grobowce Maharadżów.
Amber Fort
Amber Fort - zbudowany z żółtego i różowego piaskowca oraz białego marmuru, wzniesiony został w 1592 roku.
Galwar Bagh
Galwar Bagh. Małpa spogląda na miasto Jaipur.
Tygrysie Safari, Sawai Madhopur
Tygrysie Safari, Sawai Madhopur. Park Narodowy Ranthambhore słynie z niewielkiej populacji tygrysów, których niestety nie udało nam się wypatrzeć. Poza tygrysami w parku żyje wiele gatunków ssaków, m.in. antylopy, rysie stepowe, leopardy, hieny, koty trzcinowe, lisy i jelenie. Spotkać też można krokodyle oraz ponad 300 gatunków ptaków.
Tygrysie Safari, Sawai Madhopur
Tygrysie Safari, Sawai Madhopur Tuż po wjeździe na teren parku nasz pojazd został zaatakowany przez głodną (wrażeń) małpę. Jako, że nie mieliśmy żadnego jedzenia, zaatakowała ludzi za nami, którzy wzięli ze sobą przekąski.
Sawai Madhopur, wielbłąd pociągowy
Sawai Madhopur, wielbłąd pociągowy. W Radżastanie wielbłądy są nadal często używane do transportu towarów.
Udaipur, pokaz tańca tradycyjnego
Udaipur, pokaz tańca Chari. Chari jest formą tańca pochodzącą z Radżastanu, charakteryzująca się swobodnymi ruchami ramion i nóg, przy jednoczesnym utrzymywaniu na głowie naczyń z brązu.
Udaipur, pokaz tańca tradycyjnego
Udaipur, pokaz tańca Bhavai. W tym tańcu, również pochodzącym z Radżastanu, kobiety tańczą z co najmniej siedmioma naczyniami na głowie, jednocześnie stąpając po potłuczonym szkle lub ostrzach mieczy.
Jodhpur, widok z fortu na niebieskie miasto
Jodhpur, widok z fortu na niebieskie miasto. Tradycyjnie niebieski kolor oznaczał dom Brahmina (najwyższa kasta w Hinduizmie), ale inne kasty także dołączyły do tego zwyczaju. Niebieski kolor jest również uważany za sposób na odstraszanie insektów.
Jodhpur, zdobienia na ścianach fortu
Jodhpur, zdobienia na ścianach fortu. Mehrangarh Fort w Jodhpurze zbudowany został ze skały, na której stoi. Według jednej z legend, jego założyciel Rao Jodha zamurował żywcem w fundamentach mężczyznę o imieniu Rajiya Bambi, co miało zapewnić świetlaną przyszłość budowli. W zamian za ofiarę rodzina królewska do dziś opiekuje się potomkami Rajiya.
Widok z fortu, Jaisalmer
Widok z fortu, Jaisalmer. Fort jest nadal zamieszkany. Niestety, nowoczesne udogodnienie, jakim jest bieżąca woda, powoduje, że jest on niebezpiecznie podmywany. Dotychczas zapadły się 3 z zabytkowych bastionów i niektóre części fortu niepokojąco się przechylają.
Świątynie Jain, Jaisalmer
Świątynie Jain, Jaisalmer. Jainizm jest jedną z indyjskich religii tępiącą przemoc względem jakichkolwiek żywych stworzeń i podkreślającą duchową niezależność oraz równość pomiędzy wszystkimi formami życia.
Dziedziniec Patwa-ki-Haveli
Dziedziniec Patwa-ki-Haveli. Haweli to prywatna rezydencja, często zdobiona freskami, z wewnętrznym patio. Termin haweli jest pochodzenia perskiego, znaczy dosłownie "zamknięte miejsce".
Myszy pijące mleko w świątyni szczurów - Karni Mata
Myszy pijące mleko w świątyni szczurów Karni Mata w Deshnok. Karni Mata była cudotwórczynią żyjącą w XIV wieku. Gdy jej syn utonął, zwróciła się z prośbą do boga śmierci o jego przywrócenie. Ten odpowiedział, że nie może tego uczynić, ale Karni Mata jako wcielenie Durga - może, co też uczyniła deklarując, że od tej pory członkowie jej rodziny po śmierci będą odradzać się jako szczury. Około 600 rodzin w Deshnok twierdzi, że są jej potomkami.
Ludzie tańczący ze zwycięską lalką podczas festiwalu Gangaur, Bikaner
Ludzie tańczący z lalką symbolizującą jedną z hinduskich bogiń podczas festiwalu Gangaur w Bikanerze.
Taj Mahal
Taj Mahal został zbudowany przez Szacha Dżahana w celu upamiętnienia jego trzeciej żony Mumtaz Mahal, która zmarła w czasie porodu ich 14. dziecka. Budowa trwała od 1632 do 1653 roku i niedługo po jej zakończeniu Szach został dożywotnio uwięziony w Forcie Agra przez własnego syna - dziedzica. Po śmierci (rok 1666) Szach został pochowany razem z żoną w Taj Mahal.
Palenie zwłok w Varanasi
Palenie zwłok w Varanasi: na stosie - 5000 rupii (ok. 300 zł), w krematorium - 500. Źródło informacji: wioślarz naszej łódki.
Krowa zjadająca śmieci
Krowa zjadająca śmieci. Relację kończymy tym smutnym, ale jednocześnie dającym do myślenia, zdjęciem przedstawiającym krowę zjadającą śmieci na poboczu drogi. Zdjęcie to przedstawia dwa problemy w kulturze Indii. Pierwszym z nich jest śmiecenie - brak koszy, zero świadomości społecznej i akceptacja wyrzucania odpadków wszędzie (przez okno autobusu/pociągu, na ulicę, na tory na stacji kolejowej) sprawiają, że Indie są bardzo brudnym krajem. Drugi problem to krowy, dla których właściciele nie mają pożywienia (np. ze względu na suszę). Zwierząt tych nie można zabić i zjeść (względy religijne). Wielu posiadaczy takich krów puszcza je wolno by pasły się tym co znajdą, co sprawia, że powoli umierają zjadając plastyk z ulicy. Czy jest to odpowiednie traktowanie świętych zwierząt? Na to pytanie odpowiedzi każdy udzieli sobie sam...